Diákoknak

Az egész úgy kezdődött, hogy láttuk a saját diákjaink küzdését, ahogyan igyekeznek felkészülni az érettségire. A XXI. században előző századi módszerekkel.

A világ sokat változott, a célnyelvi civilizáció tananyaga ezt a változást azonban nem követte. Nekünk tanároknak is tudomásul kell vennünk, hogy a Ti generációtok már másképpen tanul, nem kevesebb, de mindenképpen másfajta ismeretre van szükségetek. Mikor tanulnátok meg a digitális világ kihívásaihoz alkalmazkodni, az abban való jártasságot megszerezni, ha nem középiskolás éveitek alatt, mielőtt továbbtanulnátok vagy kilépnétek a munka világába?

Éppen ezért két fő szempontot tartottunk szem előtt a tananyagok összeállításakor. Az egyik természetesen az volt, hogy sikeres nyelvvizsgát, illetve érettségi vizsgát tudjatok tenni célnyelvi civilizációból. Igyekeztünk mindenkire gondolni. Azokra, akiknek szükségük van kapaszkodónak egy kész „tételre”, amit megtanulhatnak, mert ettől érzik magukat biztonságban. De nem feledkeztünk meg azokról sem, akik inkább gyakorlás és játékos, interaktív feladatok segítségével tudnak jobban tanulni. Tudjuk, hogy az egyik legnagyobb nehézséget mindig a szavak megtanulása jelenti, ezért erre külön figyeltünk. Számtalan olyan feladatot építettünk be a tananyagba, amellyel magolás nélkül tanulhatóak a szavak. Ezért van az is, hogy a szövegekben rögtön megtaláljátok a nehezebb szavak magyar megfelelőjét, hogy ne kelljen mindent szótározni.

Fontos volt még (szintén a jövőre való felkészülés jegyében), hogy minden leckéhez legyenek olyan feladatok, ahol együtt vagy önállóan tudtok utána járni dolgoknak, ahol valami újat tudtok alkotni a megszerzett ismeretek segítségével. Mert ez is nagymértékben segíti a tanulást, az anyag rögzítését, megjegyzését, illetve olyan készségeket fejleszt, amelyek később még jól jöhetnek.

(Igazából a fejlesztés során többször szóba került, hogy úgy képzeljük el a tanulásotokat, hogy ha végig mentek a feladatokon, annyi információt tudtok megszerezni, hogy akár az érettségi előtti nagy tanulás is kimaradhat, mert minden témáról tudtok majd önállóan, összefüggően 10-15 percet beszélni.)

Igyekeztünk a tananyagot élményszerűvé és a hétköznapokban is használhatóvá tenni. Mert jó lenne végre elfelejteni a magolást. Nem az adatok és az évszámok a fontosak (na jó, egyet-kettő azért illik és hasznos ismerni), hanem hogy amit megtanultok, azt később használni is tudjátok. Mint ahogy az is, hogy értsétek, hogy mit tanultok, mi miért van úgy, ahogy.

A másik dolog, amire nagy hangsúlyt fektettünk, hogy az ismereteken túl, a digitális világban való eligazodásotokat is segítsük. Szeretnénk megmutatni, hogyan tudtok hiteles információkhoz jutni, azokból következtetéseket levonni, a tudásotokat kamatoztatni.

Reméljük, hogy hamarosan velünk tanultok majd, és együtt eredményesek leszünk.

Jó tanulást kíván

az EURONEDU csapata