London Eye
Néhány érdekes adat az óriáskerékkel kapcsolatban:
- évente több mint 3,75 millió látogatóval a London Eye a legnépszerűbb turisztikai látványosság az Egyesült Királyságban
- a London Eye-t egy brit tervezőcsapat álmodta meg, de alkatrészei Európa több országából érkeztek. Magát a kereket Hollandiában gyártották brit acélból, a kábelek Olaszországban, a csapágyak Németországban készültek, a vasorsót és agyat pedig a csehországi Skoda gyárban öntötték.
- az Eiffel-toronyhoz hasonlóan a London Eye-t is eredetileg ideiglenes építménynek tervezték, a millenium tiszteletére. 2002-ben született meg a döntés arról, hogy maradhat.
- megépítésekor (1999-ben) a világ legmagasabb óriáskereke volt, de már 2006-ben túlszárnyalta kínai Nancsang városában található hasonló építmény. Azóta pedig további kihívói akadtak.
- összesen 1700 tonna acél van benne és vízszintesen szerelték össze. A függőlegesbe történő felállítása több napot vett igénybe.
- sebessége 0,26 m/s, kb. 0,9 km/h, így egy kört 30 perc alatt tesz meg. A kerék általában nem áll meg azért, hogy utast vegyen fel: a körforgás olyan lassú, hogy az emberek kényelmesen tudnak be- és kiszállni.
- A London Eye-nak 32 légkondicionált fülkéje van, amelyek 1-től 12-ig és 14-től 33-ig vannak számozva. A 32 fülke London 32 kerületét hivatott jelképezni.
- a London Eye lámpáit 2006 decemberében cserélték LED-es világításra, ami lehetővé teszi a lámpák és színeik digitális vezérlését
- 2013. június 2-án egy fülkét elneveztek Koronázási Fülkének, II. Erzsébet királynő megkoronázásának 60. évfordulója alkalmából
- nem a London Eye volt a város első óriáskereke, hanem az ún. The Great Wheel, egy 40 fülkéből álló óriáskerék, amelyet az Earls Courtban megrendezett Empire of India kiállításra építettek. Ezt 1895. július 17-én nyitották meg a nagyközönség előtt. 94 méter magas és 82,3 méter átmérőjű volt. Az 1906-os Császári Osztrák Kiállításig működött, addigra 40 fülkéje (mindegyik 40 fő befogadóképességű) több mint 2,5 millió utast szállított.
- Az Eye üzemeltetői nyomon követik azokat a hírességeket, akik a legtöbbet utaztak a látványosságon: az Egyesült Királyságban Kate Moss a győztes, 25 körrel. Amerikából pedig Jessica Alba, aki óriási 31 kört tett meg a London Eye-on.
- Megnyitása óta több mint 5000 ember jegyezte el magát az Eye-n, és több mint 500 alkalommal fogadtak egymásnak párok örök hűséget. Az első esküvőre 2001-ben került sor.