All about Kanada
Azért reméljük, hogy tudunk új információkkal is szolgálni.
- Kanada a Brit Nemzetközösség tagja, korábban a Brit Birodalom gyarmata volt, így igazából ma is királya van, III. Károly az Egyesült királyság uralkodója (édesanyja II. Erzsébet halála óta). Kanada hivatalos államformája föderatív monarchia.
- az ország hivatalosan csak 1982-ben vált függetlenné Nagy-Britanniától, ami azt jelenti, hogy 1982-ig jogilag az Egyesült Királyságtól függtek (például a brit parlament dönthetett volna Kanada alkotmányának módosításáról)
- Kanada a világ második legnagyobb országa, területe 9 984 670 km²
- ám ha a tavak területét kivonnánk az ország összterületéből, akkor csak a negyedik legnagyobb ország lenne a Földön
- többféle adat elérhető azzal kapcsolatban, hogy hány kilométert tesznek ki Kanada tengeri határai, de abban mindegyik megegyezik, hogy a legtöbb tengerpart ebben az országban található (több mint 200.000 km).
- szárazföldi határa tulajdonképpen egy van, amely az USA-val közös, és 8890 km hosszú
- a 7.821 km hosszú Trans-Canada Highway a világ negyedik leghosszabb autópályája, az ország valamennyi tartományát átszeli és összeköti. Ráadásul mesés, zöld tájakon, juharral teli vidékeken vezet át. Egy nagy útkereszteződésben kezdődik Victoriánál (Brit Columbia) és St John's-ban (Newfoundland és Labrador) ér véget.
- a Kanada név a Szent Lőrinc-folyónál beszélt irokéz kanata szóból ered, melynek jelentése „falu”, „település”. 1535-ben a mai Québec város helyén élő őslakosok ezt a szót használták Jacques Cartier, francia felfedező eligazítására Stadacona falu irányába.
- Kanada nemzeti állata 1975 óta a hód, amit korábban a prémért vadásztak, és a kihalás szélére került
- Kanadában a valaha mért leghidegebb hőmérséklet -63°C (a Yukon állambeli Snagben). Kanadában a leghidegebb átlaghőmérséklet a nunavuti Eurekában van, ahol egész évben átlagosan -19,7 °C van.
- Quebec az egyetlen fallal körülvett város Észak-Amerikában, éppen ezért az UNESCO Világörökség része
- Kanadában október második hétfőjén ünneplik a hálaadást (1957 óta, korábban más időpontban volt). Az első hálaadást 1578-ra datálják.
- Kanada nemzeti sportja nem a jégkorong, hanem a lacrosse (eredetileg egy indiánok által művelt labdajáték), amelyet 1994-ben hivatalosan is nemzeti sporttá nyilvánítottak
- a juharlevél 1821-ben lett a kanadai címer része. A juharlevél akkor vált végleg nemzeti szimbólummá, amikor 1965-ben bevezették a George F. G. Stanley terve alapján elkészült zászlót, amelyen egy 11 ágú stilizált juharlevél látható.
- a PATH egy 28 kilométeres gyalogos aluljáróból álló hálózat Toronto városában, Ontarióban, Kanadában. Irodaházakat, parkolókat, bevásárlóközpontokat és metróállomásokat köt össze , ez a Guinness Rekordok Könyve szerint a világ legnagyobb földalatti bevásárló komplexuma, amelynek területe 371 600 m².
- és még Micimackónak is van köze Kanadához, ugyanis az eredeti Micimackó, Winnie The Pooh, Milne fiának, Christopher Robin Milne-nek egy kitömött medvéjéről kapta a nevét. Ezt a játékmackót pedig Christopher egy igazi, Winnipeg nevű medvéről nevezte el, akit Kanadából vittek Nagy-Britanniába, és akit Milne gyakran látogatott fiával az állatkertben